دانش و سلامت / اولین دوره پریودی << بازگشت <<
اولین دوره پریودی اولین دوره پریودی اولین دوره پریودی اولین دوره پریودی اولین دوره پریودی اولین دوره پریودی اولین دوره پریودی
اولین دوره پریودی

اغلب دختران در سن ۱۲ سالگی و بعضی از آن ها در سنین پایین تر یا بالاتر پریود میشوند. البته قبل از اولین دوره پریودی علایمی همچون بزرگ شدن سینه در سن ۹و۱۰ سالگی نشان میدهد دختران به اولین دوره پریودی نزدیک می شوند. در بیشتر دختران بزرگ شدن سینه حدود ۲ سال و رشد موهای زائد حدود ۶ ماه قبل از اولین پریودی مشاهده می شود. طبق گفته های پزشک روانشناس خانم دکتر Karen Zager از نیویورک: اولین دوره پریودی، دوره بسیار مهمی برای شروع گفتگو با دختران پیرامون تغییرات فیزیکی و روانی است که در آن ها بوجود می آید.  

 

هفت راهکار مهم برای صحبت با دختران پیرامون اولین دوره پریودی آنان  

        ۱. شما می توانید چند سال قبل از اولین دوره پریودی با دخترتان در مورد این موضوع، صحبت کنید. به گفته خانم دکتر Zager شما می توانید به او بگویید:  تو روزی رشد می کنی و شبیه مادر میشوی. موهای زیر بغل و سینه های تو رشد می کنند و یک خانم می شوی.  

        ۲. هر چه دخترتان بزرگتر می شود می توانید در مورد جزئیات بیشتر همچون اولین دوره پریودی با او صحبت کنید.

        ۳. به سوالات دخترتان ساده و متناسب با سن او پاسخ دهید. اگر دخترتان که هم اکنون کلاس اول ابتدایی است بسته نوار بهداشتی شما را دید شما می توانید به سادگی به او بگویید: مامان هر ماه که پریود می شود از اینها استفاده می کند. نیازی نیست ۲ساعت در مورد چرخه قاعدگی، تخمک گذاری و آناتومی زن با او صحبت کنید.

        ۴. زمانی را برای شنیدن به سوالات دخترتان اختصاص دهید. ممکن است او در مورد پریودی سوالاتی داشته باشد یا از دختر دیگری در مورد اولین پریودیش چیزهایی شنیده باشد. از او بپرسید دقیقا چه چیزی را در مورد پریودی از دختران دیگر شنیده است؟ شاید او چیزهای عجیب و غلطی در مورد دوران پریودی شنیده و نیاز است که شما با دادن اطلاعات درست به او، شنیده هایش را در مورد پریودی اصلاح کنید.

        ۵. از تجربه های خودتان برای شروع بحث استفاده کنید. خانم Lynda Madaras نویسنده کتابهایی در زمینه سلامت، مراقبت از کودک و والدین در این زمینه می گوید: بهتر است از فرزند خود بپرسید آیا تو سوالی در زمینه پریودی داری؟ شاید یک دختر در کره زمین پیدا شود که بگوید بله من سوالهای زیادی دارم و این هم سوالاهای من است. در حالیکه در بیشتر موارد چنین چیزی رخ نمیدهد. شما میتوانید از شیوه ای دیگر برای شروع صحبت در این باره استفاده کنید. می توانید به او بگویید: تو می دانی وقتی من در سن تو بودم واقعا نگران اولین دوره پریودیم بودم چون فکر می کردم در این دوره آسیب می بینم. آیا تو هم نگران اولین دوره پریودی خود هستی؟  

        ۶. بدانید که گاهی پاسخ (من نمی دانم) به کودکان می تواند قابل قبول باشد. گاهی اوقات کودکان از شما سوالاتی می پرسند که گاهی شما آمادگی پاسخگویی به این پرسش ها را ندارید. در چنین زمانی می توانید به آن ها بگویید: سوال خوبی است. من به این سوال فکر می کنم و بعدا به تو پاسخ خواهم داد. اما بعد از آن وانمود نکنید که فراموش کرده اید به امید آنکه او هم این سوال را فراموش کرده باشد.

 

        ۷. تنها کتاب و CD به دست دخترتان ندهید. شما می توانید با استفاده از کتاب یا CD در زمینه دوران پریودی از صحبت کردن در مورد این بحث رهایی یابید. اما این کار را هرگز انجام ندهید و فکر نکنید فقط با دادن کتاب یا CD وظیفه ی خود را به درستی انجام داده اید.  CDرا با او تماشا کنید و کتاب را همراه با او بخوانید و بعد از آن در مورد CD یا کتاب با او صحبت کنید.  

 

دختران چه چیزهایی را در مورد اولین دوره پریودی خود می خواهند بدانند؟  

هر چه یک دختر به دوره بلوغ نزدیکتر می شود از اینکه دوره کودکی را پشت سر می گذارد و برای خود خانمی می شود، شور وهیجان دارد درحالیکه دلواپسی ها و نگرانی هایی در مورد دوره پریودی خود خواهد داشت. در اینجا سوالاتی که ممکن است او در ذهن خود داشته باشد مطرح میشود.

 

آیا من برای اولین بار در مدرسه پریود می شوم؟ 

خانم دکتر  Lynda Madaras می گوید: این بزرگترین دغدغه بسیاری از دختران است. شما می توانید در این مورد، راهکارهایی به دخترتان بدهید. به او بگویید لوازم مورد نیاز را همیشه در کیفش داشته باشد. در صورت نیاز به اتاق معلم بهداشت مدرسه برود و از او کمک بگیرد ویا پدی را بر روی لباس زیر قرار دهد.

اما او نگران است که در اولین پریودی خود یکدفعه خون زیادی از بدنش خارج شود به او اطمینان دهید که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.  

 

من الان پریود نیستم پس این ترشحات سفید بر روی لباس زیر من چه هستند؟ 

این دغدغه بسیاری از دختران است که تصور می کنند بیمار شده اند. خانم دکتر Madaras در این زمینه می گوید: اطلاعات فیزیولوژیکی را به دخترتان بدهید. به او بگویید که اینها ترشحات واژن است و امری کاملا طبیعی است.

 

چگونه می توانم از پد یا نوار بهداشتی استفاده کنم؟

اندازه پدهای امروزی بسیار مناسبتر از پدهای گذشته که از لحاظ اندازه، بزرگتر بودند، می باشد. به دخترتان توصیه کنید که ابتدا از پدهای کوچکتر استفاده کند تا خودش در مورد اندازه پد مناسب خود تصمیم بگیرد و هر ۴ تا ۸ ساعت حتما نوار بهداشتی خود را عوض کند. مطمئن شوید که او قبل و بعد از عوض کردن پد دستانش را خواهد شد.  

 

 

آیا من سالم و طبیعی هستم؟

اگر اولین دوره پریودی دختر، زودتر ویا دیرتر از زمان معمول رخ دهد و یا حتی اگر درست در همان زمان مناسب پریودی را تجربه کند، دائم نگران آن است که آیا مشکلی در من وجود دارد. به گفته خانم Zager نوسان های احساسی بخشی از دوران نوجوانی است و در این سن ما تصور می کنیم دیگران رشد طبیعی و سالمی دارند ولی ما اینگونه نیستیم. اگر دخترتان زودتر از سن معمول پریود شد به او اطمینان دهید که در نهایت به سن بلوغ می رسید و این امر، کاملا طبیعی است. ترس اینکه من سالم و طبیعی نیستم در اوایل دوران پریودی می تواند موجب نگرانی دخترتان شود. به گفته ی  John Steever استادیار دانشکده پزشکی با دخترتان صحبت کنید و به او بگویید که ممکن است دقیقا هر ماه در روز مشخصی پریود نشود و بی نظمی های دوران پریودی در سال های اول امری طبیعی است. در مورد علائمی همچون گرفتگی عضلات، تغییرات وزن، نوسانات روحی و رفتاری و یا سر درد که ممکن است همراه پریودی در دختران رخ دهد با او صحبت کنید.  

 

هیچکس علائم پریودی همچون گرفتگی عضلات را دوست ندارد اما هر چه که ما بزرگتر می شویم بهتر می توانیم با این دردها مقابله کنیم. دختران نوجوان در دوران پریودی مضطرب و پریشان می شوند. پس به آن ها کمک کنید تا راحتر با این موضوع کنار بیایند و این دوران را برایشان آسانتر کنید.

 

منبع:

http://teens.webmd.com/girls-puberty-۱۰

Share ۱۹۱۱
ثبت نظر شما